Co je to DFA?
No přece Diplomovaný farmaceutický asistent! DFA je zažitá zkratka pro náš skvělý studijní obor, který se vyučuje na Vyšších odborných školách (VOŠ).
Jakou musím mít školu, abych mohl/a studovat DFA?
Jakoukoliv maturitní střední školu. Důležité je mít ukončené středoškolské vzdělání s maturitou.
Co nebo kdo je Studijní poradce DFA?
Jsme komunita lidí, která je tady pro zájemce o studium v oboru Diplomovaného farmaceutického asistenta. Poskytujeme rady k přihláškám na obor DFA a informace k vyšším odborným školám v ČR, které tento obor vyučují. Poradíme ti s výběrem školy, představíme ti možnosti stipendia v průběhu studia a zodpovíme všechny tvé otázky ke studiu :).
Proč vzniklo deefacko.cz?
Web deefacko.cz jsme připravili s cílem poskytnout zájemcům ucelené informace o možnostech studia a představit všechny školy, které obor DFA vyučují.
Jak se s vámi spojím?
Můžeš nám napsat přes našeho chatbota tady na webu, na FB stránce Studijní poradce DFA nebo se rovnou připoj do skupiny Diplomovaný farmaceutický asistent, kde najdeš budoucí spolužáky, současné studenty i naše studijní poradce. Na skupině také pravidelně zveřejňujeme zajímavá témata a novinky.
V čem je studium DFA zajímavé?
Během studia tě čeká spoustu zajímavých předmětů, ale mimo ně je studium z velké části o praxi. Školy kladou důraz na množství praktické výuky a předmětů s praxí souvisejících (např. příprava léčiv, farmakognozie, lékárenství, výdejní činnost nebo analýza léčiv). Rozšíříš si obzory o léčivech, lidském těle, biologii i psychologii a dalších super předmětech.
Kolik je na škole praxe?
Hodně :). Během odborné praxe strávíš v lékárnách různého typu (nemocniční lékárna, řetězcová lékárna, soukromá lékárna) až 600 hodin v rámci celého studia.
Kolik nás bude ve třídě?
Třídní kolektiv je většinou menší a skvělé je, že studenti znají vyučující a vyučující znají své studenty.
Získám při studiu DFA status studenta a můžu si vyřídit ISIC?
Jasně. Status studenta získáš na všech VOŠ při prezenční formě studia. ISIC samozřejmě vyřídit lze.
Jaké předměty v rámci oboru DFA budu studovat?
Tady je pár nejzajímavějších :) Lékárenství, přípravu léčiv, farmaceutickou botaniku, anatomii, mikrobiologii, farmakologii, dále pak farmakognozii, analýzu a chemii léčiv, výdejní činnost, patofyziologii a patologii. Mimo odborných předmětů pak např. anglický jazyk, psychologii, chemii a biochemii, první pomoc a základy veřejného zdravotnictví.
Jaký je rozdíl mezi kombinovaným a denním studiem?
Denní studium je vhodné pro studenty po maturitě, jedná se o výuku probíhající každý den od pondělí do pátku. Kombinované studium je především určené pro již pracující, kteří by si rádi rozšířili či doplnili vzdělání (výuka probíhá zejména v pátky a soboty, ale každá VOŠ je v tomto individuální).
Jak probíhá praxe u studentů kombinovaného studia?
Záleží vždy na konkrétní škole. Povinnou praxi je potřeba splnit v každém případě, ale v rámci kombinovaného studia se dá rozložit do celého školního roku. Požadavky na praxi u studentů kombinovaného studia se dozvíš u zápisu ke studiu a v průběhu přijímacího řízení.
Jaký je rozdíl mezi studiem na VŠ a VOŠ?
Vyšší odborné studium je více zaměřeno na praxi. Trvá tři roky, získáš titul DiS. (diplomovaný specialista) a můžeš jít rovnou budovat kariéru.
Jak funguje stipendium od Dr.Max? Kde budu pracovat? Vyplývají z toho nějaké povinnosti?
Nejdříve si musíš podat žádost o stipendium přes ambasadora Tomáše PETRA. Ten ti se vším poradí, nemusíš se bát. Pokud se ti bude nabídka líbit, společně vyberete i místo výkonu Tvé budoucí práce. Můžeš si vybrat 2-3 města nebo také celý kraj, záleží jenom na tobě. Aktuálně stipendium nabízí společnost Dr.Max při studiu DFA na všech Vyšších odborných školách. Výjimku pak tvoří města Kolín a Hradec Králové jako cílová města budoucího zaměstnání v lékárně. Pokud tedy studuješ v Kolíně nebo Hradci, ale chceš pracovat v jiné lokalitě, stipendium můžeš v pohodě využít. Stípko je vypláceno pravidelně jako měsíční finanční podpora při studiu. Tvůj závazek odpovídá době, kterou pobíráš stipendium. To znamená, kolik let bereš stípko, tolik let se zavážeš u nás pracovat.
Jak získám stipendium?
Podání žádosti o stipendium není složité. Stačí napsat email Tomáši PETROVI (tomas.petr@drmax.cz). Tomáš je hlavní ambasador a kontaktní osoba pro spolupráci studentů se společností Dr.Max. V emailu uveď celé své jméno; název vyšší odborné školy; ročník, který studuješ a tvé telefonní číslo. Tomáš PETR ti poté sám zavolá a probere s tebou detaily.
Jaké mám uplatnění na trhu? Seženu práci?
O práci rozhodně nebudeš mít nouzi. Farmaceutičtí asistenti jsou velmi žádaní a na trhu je jich velký nedostatek.
Kde se po studiu uplatním?
Nejčastěji v lékárnách různého typu (řetězcové, nemocniční, soukromé), ale také ve výdejnách zdravotnických prostředků, laboratořích pro kontrolu léčiv, farmaceutických firmách a dalších. Můžeš se podívat i na profil pracovní pozice v Národní soustavě povolání.
Jaká je práce farmaceutického asistenta?
Je velmi různorodá, od výdeje léčiv bez lékařského předpisu, poradenské činnosti v oblasti zdraví, přes práci v laboratoři a přípravu léčiv až po práci v zázemí lékárny jako je příjem, doplňování zboží a s tím související administrativa.
Jaké mám pracovní možnosti u Dr. Maxe po dostudování DFA?
Po studiu můžeš pracovat v některé z lékáren Dr.MAX po České republice, těch možností máš asi 450. 😊 Jedná se o lékárny různých typů. Pokud Tě víc baví léčiva připravovat než vydávat, tak je tady pro Tebe jedna z našich centrálních laboratoří v Praze, Brně a Ostravě. Navíc Dr.MAX nabízí svým zaměstnancům další možnosti profesního rozvoje v podobě Kariérního programu, kdy můžeš rozšířit své kompetence v oblasti vzdělávání, kontrolních procesů v lékárně, týmové spolupráce apod.
Jaké jsou kompetence Diplomovaného farmaceutického asistenta?
Mrkni se na Infoabsolvent, zde je to perfektně popsáno :).
Co když mi na první dobrou nevyjde celá maturita a opakuji v září, můžu se i tak přihlásit?
Ano, můžeš. Maturitní vysvědčení je možné doložit i v září po nástupu do školy. Vždy se můžeš individuálně domluvit s vedoucím oboru nebo studijním oddělením.
Které školy otevírají druhé kolo?
Otevírání druhého kola příjímacího řízení vyhlašuje individuálně každá vyšší odborná škola na základě volných kapacit. Vyhlášení druhého kola se vždy objeví na stránkách dané VOŠ nebo také na našem webu deefacko.cz
Které školy otevírají třetí kolo?
Otevírání třetího kola příjímacího řízení vyhlašuje individuálně každá vyšší odborná škola na základě volných kapacit oboru. Vyhlášení třetího kola se vždy objeví na stránkách dané VOŠ nebo také na našem webu deefacko.cz
Do kdy musím podat přihlášku do školy?
Přihlášky pro první kolo přijímacího řízení musí škola obdržet (osobně nebo poštou) do 31. 5. daného roku. Pokud bude trvat nouzový stav a pandemická opatření, přihlášky se dají na většině škol podávat online pomocí emailu. Nechej nám na sebe kontakt ve formuláři a pošleme ti podklady k přihlášení a celý postup.
Jak mám vyplnit přihlášku (číslo oboru, vzdělávací program atd.)?
Vyplnění přihlášky není nic složitého, je potřeba vyplnit osobní údaje, kód oboru (53-43-N/11 ) a název vzdělávacího programu (Diplomovaný farmaceutický asistent). Do přihlášky je nutné vyplnit známky a průměrný prospěch za 2. pololetí 3. ročníku a 1. pololetí 4. ročníku (průměr se počítá na dvě desetinná čísla) a nechat potvrdit střední školou nebo doložit ověřené kopie příslušných vysvědčení. Dále je potřeba přidat i potvrzení od lékaře o zdravotní způsobilosti a po úspěšném vykonání maturitní zkoušky i úředně ověřenou kopii maturitního vysvědčení. (Pozn.: školy mohou mít rozdílné přihlášky, proto je nutné si předem zjistit, která je ta správná. Vyplň formulář, kde na sebe necháš kontakt a pošleme ti veškeré správné podklady pro přihlášení.)
Co udělat s vyplněnou přihláškou?
Poslat na studijní oddělení nebo zanést osobně na konkrétní školu. Některé školy už nabízí i online přihlášku. Vše se dozvíš v návodu po vyplnění formuláře.
Je studium limitováno věkem?
Není, studovat může kdokoliv v jakémkoliv věku.
Jak se dozvím o přijetí / nepřijetí?
Výsledky školy (VOŠ) zveřejňují na svých webových stránkách v sekci Přijímací řízení. Oficiálně pak informaci dostaneš v dopise s vyrozuměním o přijetí/nepřijetí.
Dělají se na obor přijímací zkoušky?
Ne, na obor DFA přijímací zkoušky u většiny škol nejsou. Uchazeči jsou přijímáni na základě průměru z předchozího vzdělávání (střední škola) a studijního pohovoru. Vyšší odborná škola zdravotnická v Hradci Králové přijímací zkoušky má.
Chceš se zeptat na něco jiného?
Zajímá tě něco, co tu není? Pojď na FB chatbot a zeptej se Studijního poradce DFA. Odpovíme ti co nejdřív!